Prawo jazdy

Zapewne wielu z nas myśli o zrobieniu prawa jazdy, a następnie kupnie i odpowiednim przerobieniu samochodu. Toteż postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym opiszemy czynności umożliwiające optymalne korzystanie z samochodu. Może to nie jest szybkie i łatwe, lecz każdy powinien bez większego problemu temu podołać.

Badania lekarskie

Nie powinny nam przysporzyć kłopotów. Niski wzrost nie przekreśla możliwości prowadzenia pojazdów.

Kurs nauki jazdy

Tylko niektóre szkoły jazdy posiadają odpowiednio przystosowany samochód do prowadzenia przez osobę niskiego wzrostu. Mateusz uczył się w Ośrodku Szkolenia Kierowców „Jagiellonka” w Poznaniu, który posiadał odpowiedni samochód przystosowany do szkolenia osób niepełnosprawnych wyposażony w mechanizm ręcznego sterowania gazem i hamulcem. Istnieje w Polsce jeszcze sporo innych takich szkół jazdy. Ich wykaz można znaleźć na stronie:
Wykaz szkół jazdy prowadzących szkolenia dla osób niepełnosprawnych

Oczywiście niemało determinuje nasz wzrost – w przypadku osób mierzących więcej niż około 1,45m zwykle można tak dostosować położenie fotela i kierownicy w aucie, że jakiekolwiek przeróbki nie będą konieczne. Wówczas można odbywać kurs w dowolnej szkole jazdy. Wiele zależy oczywiście od samego pojazdu – różne modele posiadają nieco inne parametry i możliwości ustawienia fotela, kierownicy czy też inną odległość fotela od pedałów. Ma to znaczny wpływ na dostosowanie samochodu do naszych potrzeb i wielokrotnie może przesądzić o tym, jakie przeróbki będą nam niezbędne.

Jaka jest praktyka?
1. Dostosowujemy własny pojazd do swego wzrostu + do nauki jazdy.
Przykładowe koszty w 2009 roku. Przystosowany pojazd: Opel Corsa B 1,5 TD manualna skrzynia biegów
– nowe dodatkowe pedały dla instruktora 300 zł + 200 zł montaż
– nowe dodatkowe lusterka zewnętrzne dla instruktora 50 zł
– magnetyczna tablica L na dach pożyczana od instruktora
– przegląd pojazdu przystosowanego do prowadzenia nauki jazdy 150 zł
SUMA 700 zł. Po egzaminie możemy próbować sprzedać zbędne dodatkowe pedały i lusterka.
Powyższe wyliczenie nie obejmuje dostosowania pojazdu do naszego wzrostu.

2. Dostosowujemy pojazd OSK do swego wzrostu poprzez montaż w nim przedłużek pedałów – mało realne, ale teoretycznie osiągalne.

3. Uczymy się na standardowym pojeździe dla niepełnosprawnych – zwykle sterowanie z pominięciem pedałów. Po odbyciu kursu dostosowujemy własny pojazd do swego wzrostu. Rozwiązanie być może jedne z tańszych, ale kłopotliwe/niewygodne, bo po zdaniu egzaminu musimy nauczyć się korzystać z przedłużonych pedałów we własnym samochodzie, i możemy prowadzić jedynie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów.

4. Robimy kurs w OSK, który ma w ofercie samochód z przedłużonymi pedałami. Takich ośrodków jest niewiele, oto lista:
Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, Konstancin-Jeziorna k. Warszawy, ul. Gąsiorowskiego 12/14, http://ckr.pl/ (prawdopodobnie tylko automatyczna skrzynia biegów)

Jeśli znasz OSK, który ma w ofercie samochód z przedłużonymi pedałami – daj znać na forum lub maila Klubu.

Egzamin

W przypadku odbywania kursu na specjalnie przystosowanym samochodzie, egzamin zdajemy na tym samym aucie, na którym odbywało się całe szkolenie. Natomiast jeśli stosujemy jedynie nakładki na oparcie czy siedzisko fotela i podchodzimy do egzaminu na pojeździe standardowym – egzaminator zazwyczaj zezwala na ich stosowanie podczas egzaminu.

Samochód

Część pojazdów ma regulację kąta nachylenia kolumny kierowniczej oraz jej wzdłużną osiową regulację (wysunięcia kierownicy). Niektórzy nieprecyzyjnie nazywają to regulacją pionową i poziomą. Warto wybrać taki samochód.

Są dwie możliwości przystosowania samochodu do prowadzenia go przez niewysoką osobę.

Pierwsza: mechanizm ręcznego sterowania gazem i hamulcem. Ten sposób jednak stanowczo odradzamy:
– właściwie wyłącznie do pojazdów z automatyczną skrzynią biegów
– wiąże się ze znacznie większym kosztem
– ze względu na skomplikowanie konstrukcji może być awaryjne
– rozwiązanie niewygodne

Druga: przedłużenie pedałów:
– także do pojazdów z manualną skrzynią biegów – możemy dostosować dowolny pojazd
– stosunkowo niewielki koszt
– bardzo proste lub mało skomplikowane rozwiązanie, przez co mało awaryjne
– jeśli dobrze dopasowane – prowadzenie pojazdu równie wygodne jak dla osób o przeciętnym wzroście
– zazwyczaj można przełożyć do kolejnych pojazdów (np. podczas zmiany samochodu)
Wszak nogi mamy przeważnie sprawne, jedynie krótsze, więc dlaczego mamy ich nie używać? My dokonaliśmy przedłużenia pedałów – rezultaty poniżej.

Przykład 1

3839

Pojazd dostosowywany w zakładzie specjalizującym się w przystosowywaniu samochodów na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Jak widać konstrukcja banalnie prosta. Przedłużone pedały znajdują się wyżej nad podłogą od tych standardowych, dlatego zamontowana jest drewniana podstawka pod stopy – na drugim zdjęciu przykryta dywanikiem.
Całość w 2009 roku wyniosła 300 zł + VAT, czyli stosunkowo tanio. Produkty są wykonane solidnie, otrzymujemy roczną gwarancję na wykonaną przeróbkę.

Przykład 2

41 43  44   42

Pojazd dostosowywany przez firmę Efektor z Warszawy. Jest to mechanizm firmy Guidosimplex, jego montażem zajmuje się również Fiat Autonomy. Umożliwia regulację pedałów także dla osób o wzroście około 100 cm. Można go wymontować z pojazdu i zamontować w kolejnym. Podłoga została podwyższona. Widoczna dźwignia zmiany kąta nachylenia kolumny kierownicy – udogodnienie pomocne przy jej optymalnym ustawieniu.

464547

Oparcie fotela kierowcy zostało rozebrane i przystosowane w zakładzie tapicera samochodowego. Należy tu pamiętać o odpowiednim dostosowaniu zagłówka, który ma szczególne znaczenie podczas ewentualnej kolizji. Szerzej o zagłówkach można poczytać tutaj lub obejrzeć skutki ich braku lub niewłaściwego ustawienia.

Przykład 3

img000 img001

Stabilne, przykręcane nakładki, złożone z elementów pedałów Wartburga 353 i stalowych obejm wykonanych sposobem gospodarskim – koszt materiałów około 50 zł, niezbędna spawarka elektryczna, wiertarka i szlifierka kątowa. Montaż lub demontaż zajmuje kilkanaście minut, wymaga użycia dwu kluczyków „10” (śruby M6).

img002 img003

Lekka, wygodna nakładka, składająca się gąbki pochodzącej z oparcia przedniego fotela Fiata 125p połączonej z zagłówkiem z wyprofilowanej gąbki – kilkanaście złotych + praca własna przy dopasowaniu. Całość obszyta zdejmowalnym pokrowcem (wraz z pasami mocującymi i klamrami) wykonanym w zakładzie zajmującym się tapicerką samochodową – koszt w 2005 roku 120 zł. Należy pamiętać, aby pasy były odpowiednio długie, najlepiej regulowane i pewnie przytwierdzały nakładkę do właściwego oparcia i zagłówka. Montaż i demontaż nakładki jest banalnie prosty i szybki.

img004 img005 img006 img007

Widok miejsca kierowcy po zamontowaniu nakładek i optymalnym ustawieniu fotela. Pomocną może okazać się regulacja wysokości siedziska. Pozycja, widoczność za kierownicą oraz dostęp do przełączników i dźwigni jest w pełni komfortowy. Dostęp do pedałów również bezproblemowy, nawet podczas wciskania do oporu pedału sprzęgła. Zagłówek doskonale spełnia swoje zadanie. Podsumowując – wydając dwieście parę złotych, posiadając pewne umiejętności manualne można niemalże samodzielnie dostosować samochód do kierowcy o wzroście 135 cm. Montaż lub demontaż nakładek zajmuje łącznie kilkanaście minut, więc samochód z powodzeniem może być używany również przez osoby przeciętnego wzrostu.

Wybrane firmy przedłużające pedały dla osób niskiego wzrostu:

Asdon, Pieńków 40, gmina Czosnów k. Warszawy http://asdon.pl/
Autopol-Serwis, ul.  Leśna 6, Kiełpino k. Kartuz, pomorskie http://www.autopol.webd.pl/autopol-serwis-pl
Autoserwis Barański, ul. Rewolucji 1905 r. nr 46, Łódź https://www.facebook.com/TBAutoSport
Centała Henryk, ul. Dmowskiego 113, Poznań
Efektor, ul. Powsińska 69/71, Warszawa  http://www.efektor.info.pl/
Fiat Autonomy, http://dealerzy.fcapoland.pl/autonomy
Motyl Roman, ul. Szkolna 47, Siekierki Małe, 62-025 Kostrzyn Wielkopolski http://www.rmvalidusart.pl/
Omega, ul. Stawowa 42d, Nowa Kuźnia, opolskie http://www.niepelnosprawni.opole.pl/

Komentarze mile widziane 😉

Mateusz & Knedel


15398